Hlavička PIXmania - ano či NE ?!
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci.
Rothschild

Co je to Pixmania? Pixmania je internetový obchod, neboli e-shop. Já osobně mám nakupování přes internet v oblibě, pořídil jsem si tak spoustu věcí, počínaje knihami, přes mobilní telefon a fotobanku, až třeba po notebook. Vždy jsem byl se službami naprosto spokojen - dokud jsem nenarazil na Pixmanii..

V čem je Pixmania jiná? Tak především, Pixmania je francouzský obchod, ačkoliv se dokáže tvářit veskrze česky. Nenechte se mýlit češtinou, účtem v Komerční bance pro převody plateb zákazníků a národní doménou .cz, na které je obchod provozován. Jelikož v ČR Pixmania nemá zastoupení, znamená to, že právní rámec mezi ní a českým zákazníkem se v zásadě řídí francouzskou legislativou. Jednoduše řečeno, když nakoupíte v Pixmanii, je to jako když věc osobně koupíte ve Francii a přivezete do České republiky. Pixmania svůj cizí původ nikterak nezdůrazňuje a tím může neinformovanému zákazníkovi do budoucna připravit nemilé překvapení. Nicméně je zde ještě náhled na věc Evropského spotřebitelského centra (ESC), který zmiňuji v závěru.

No a v čem je problém.. Mnozí tuší. Problém nastává zejména při reklamacích všeho druhu. V případě reklamace můžete zboží obecně reklamovat a) u prodejce b) u výrobce. Prodejce sídlí ve Francii, výrobce různě po světě. Ani v případě kdy příslušného výrobce v naší zemi zastupuje autorizovaný servis, nemáte vyhráno. Od Pixmanie totiž dostanete zboží, fakturu a prázdný záruční list. To je akceptovatelné pro Pixmanii, nikoliv však pro tuzemský autorizovaný servis. Ten vám nejspíš odpoví, že svůj nárok musíte vznést u prodejce... Můžete se taktéž pokusit domluvit se s Pixmanií, zda je možné zaslat záruční list k vyplnění, ovšem později se dostanu k tomu, jak se se zákaznickým servisem Pixmanie, pokud něco takového vůbec existuje, nesmírně „dobře“ komunikuje. A nakonec - ačkoliv jste o tom na stránkách Pixmanie ubezpečováni - něco jako evropský záruční list podle evropského práva vůbec neexistuje. Závisí vždy na dobré vůli třetího subjektu, zda Vám nárok na záruční reklamaci uzná. Shrnuto, jestliže se vyskytne problém, anebo nejste se zbožím spokojeni, můžete se obrátit pouze zpátky na Pixmanii..

Jak je to s odstoupením od smlouvy uzavřené na dálku? V kamenném obchodě si hodnotnější věc důkladně prohlédnete, necháte si ji předvést prodavačem, sáhnete si na ni, poptáte se na to, co vás zajímá a jste-li spokojeni, věc si nakonec koupíte. Prodavač Vám ji zabalí a vy si ji odnesete. Nákup po internetu, obdobně jako přes zásilkové služby, je něco trošku jiného. Zde byste měli už dopředu dobře vědět, co se chystáte koupit. Na vlastní oči totiž zboží uvidíte, až když je Vámi zaplaceno. Pokud se Vám dopředu nepodaří získat dost informací, je docela možné, že výrobek po vybalení nenaplní Vaše představy. Právě na to je pamatováno v zákonu o ochraně spotřebitele, jehož přijetí u členských států iniciovala Evropská unie, kdy podle české legislativy máte možnost do 14ti dnů zaslat v původním neporušeném obalu (myšleno originální obal výrobku, nikoliv přepravní balík) nepoškozený výrobek s kompletním příslušenstvím na vlastní náklady zpět výrobci. Ten Vám pak dohodnutým způsobem vrátí peníze.

Dosud žádný problém? Jistěže ne.. Až na ta úskalí, o kterých pohovořím dále a na osobní zkušenosti, které mne nutí hodnotit Pixmanii jako nesolidní firmu...

- str. 1 -
<< předchozí | úvod | následující >>